wtorek, 14 października 2014

Sushi

    Kiedyś padły słowa moich znajomych "zrób sushi", od razu padł na mnie blady strach i przerażenie, o zimnych potach nie wspomnę... Zaczęłam zagłębiać się w sztukę robienia sushi i ku mojemu zdziwieniu wcale to nie jest takie trudne jak nam się wydaje. Owszem, jest trochę pracy w przygotowaniu i pokrojeniu wszystkiego, ale samo zwijanie sushi jest bardzo proste :). My będziemy robić maki-zushi, futomaki, uramaki i nigiri-zushi. Poszczególne nazwy i rodzaje sushi zależą od składników, jakie dodamy do środka :). Na początku zrobię Wam małe wprowadzenie przed tym, co będziemy robić: Maki przygotowujemy zawijając ryż w arkusze glonów "nori", wraz z różnorodnymi składnikami w środku. Zwijamy wszystko na bambusowej macie i kroimy na porcje. Pamiętajmy o tym, że wielkość każdego maka powinna być taka, abyśmy mogli zjeść wszystko jednym kęsem. Składniki które stanowią wypełnienie maki-zushi nazywamy "gu". Od ich rodzaju i ilości zależy jakie maki otrzymamy. Futomaki- są to grube rolki, składające się z kilku składników., Uramaki- maki odwrócone. W tym rodzaju sushi składniki zawinięte są w arkusz z glonów nori i otacza je ryż. Zewnętrzna warstwa ryżu jest posypywana sezamem lub czarnuszką. Nigiri-zushi - są to ręcznie formowane bloczki ryżu przykryte kawałkiem ryb, owoców morza lub warzyw. Często nigiri jest owinięte cienkim paskiem nori. Więc jak już wstępnie wiemy co i jak, to zabieramy się do pracy, bo trochę nam się zejdzie :).


Sushi

SKŁADNIKI:
-kawałek świeżego łososia 
-tacka wędzonego łososia 
-ryż do sushi
-opakowanie glonów nori
-paluszki krabowe
-wasabi
-ogórek zielony
-sałata 3 kolory
-majonez
-czarnuszka
-tymianek, estragon, rozmaryn,sól, pieprz, pieprz ziołowy (to są przyprawy do upieczenia łososia)
-marynowany imbir
-sos sojowy
-cukier
-1 łyżka octu 

PRZYGOTOWANIE: 
Najpierw myjemy łososia i osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie przyprawiamy estragonem, tymiankiem, rozmarynem, pieprzem ziołowym, solą i pieprzem. Układamy w naczyniu żaroodpornym polanym oliwą z oliwek. Pieczemy 20-30 min pod przykryciem w temperaturze 180 stopni.


         
         

         

Teraz musimy namoczyć ryż do sushi w zimnej wodzie. Należy dwie szklanki ryżu wsypać na sitko i moczyć w naczyniu z zimną wodą 20-30 min. Po tym czasie musimy opłukać pod bieżąca wodą. Gotujemy ryż w proporcjach 2 szklanki ryżu na 2,5 szklanki wody. Wodę solimy. Ryż gotujemy 10-15 min. Po ugotowaniu dodajemy 1 łyżkę octu i mieszamy. Odstawiamy pod przykryciem na 20 min., następnie czekamy aż ostygnie, ale nie będzie całkowicie zimny (taki aby nie poparzyć sobie rąk).

       

Teraz mamy czas, żeby pokroić sobie ogórka w słupki, naszykować sałatę i inne składniki (zależy jakie będziemy chcieli dodać). Na macie bambusowej układamy arkusz nori (matową stroną do góry), następnie bierzemy w rękę odrobinę ryżu i wylepiamy arkusz nori (pomocna jest przy tym miseczką zimnej wody, do moczenia rąk). Następnie układamy składniki 2-3 cm od brzegu. Najpierw zrobimy futomaki z pieczonym łososiem. Układamy kawałki pieczonego łososia,smarujemy odrobina majonezu, ogórek zielony, sałata i smarujemy wasabi (cienka warstwa). Drugi zestaw to paluszki krabowe, ogórek zielony, sałata, łosoś wędzony, wasabi, majonez i teraz najtrudniejsze, zwijamy--> podnosimy brzeg maty razem z arkuszem i zawijamy dopychając składniki do środka. Od góry dociskamy (wygładzamy) matę ruchami od środka do zewnątrz (obiema rękami) tylko nie za mocno, żeby nori nie popękały. Gdy już wszystko zwinęliśmy kroimy na kawałki grubości 2 cm każdy kawałek.

1. z pieczonym łososiem

2. Z wędzonym łososiem 






Teraz zrobimy Uramaki: Zasada zwijania ta sama. Wylepiamy nori ryżem, posypujemy czarnuszką i sezamem, dociskamy ręka żeby nie odpadły ziarna. I odwracamy algą do góry, układamy składniki (ja zrobiłam wszystkie w jednym). Paluszki krabowe, ogórek zielony, sałata, łosoś pieczony i wędzony, majonez, wasabi. Zwijamy i kroimy na porcję. 



Gdy mamy już wszystkie kombinacje smakowe zrobione to kroimy i układamy na półmisku.




Czas na ostatnią odsłonę czyli Nigiri-zushi. Formujemy z ryżu małe bloczki i układamy na nich kawałek łososia wędzonego lub pieczonego. Gdy mamy już ryby na bloczkach, to owijamy cienkim paskiem nori (pod koniec owijania jakby nie chciał sie skleić pasek, to można posmarować odrobina wody). 



Gdy mamy juz wszystko gotowe układamy na półmisku i dekorujemy liśćmi sałaty i imbirem marynowanym. W miseczki wlewamy sosy: sojowy, słodko-ostry i sojowy słono- słodki (produkcja własna).




Sos słodko-słony:
-60 ml sosu sojowego ciemnego 
-cukru 4-5 łyżek 

Sos sojowy wlewamy do rondelka i gotujemy z cukrem (cały czas mieszając). Gdy rozpuści się cukier  pozwólmy temu się pogotować bez mieszania. Będzie powstawała piana, wtedy będzie się karmelizował sos. W razie jakby był za mało gesty dodajmy jeszcze cukru :)



Gotowy sos przestudzić i przelać do miseczki. 




                Smacznego :) 
























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz