niedziela, 3 sierpnia 2014

Smażona wołowina z kapustą bok choy i makaronem vermicelli...

     Ostatnio strasznie zaczęła mnie intrygować kuchnia dalekiego wschodu. A jeszcze bardziej jak się okazało, że wszystkie składniki są bardzo łatwo dostępne w Polsce. Od tego momentu nie wychodzę z kuchni tylko kombinuje nowe dania. Ogólnie w  kuchni orientalnej główną podstawą sosów jest sos rybny, sojowy i ostrygowy. Warto się w nie zaopatrzyć, jeśli chcemy zacząć przygodę  z tą kuchnią :) Zawsze zastanawiałam się dlaczego w kuchni chińskiej każdą potrawę posypują szczypiorkiem i cebulką dymką, otóż jak się okazało dzięki temu trikowi zaostrza się apetyt. :) Dosyć już tego gadania weźmy się za robotę! :)

Smażona wołowina z kapustą bok choy i makaronem vermicelli...

SKŁADNIKI:

4-5 małych kapust chińskich bok choy
Garść świeżych kiełków fasoli mung
Garść grzybków mun 
Kawałek imbiru pokrojony w zapałki
Garść świeżej kolendry 
1 pęd trawy cytrynowej
3 duże ząbki czosnku
1 pęczek dymki ze szczypiorkiem 
1 gwiazdka anyżu
1 kora z cynamonu
4 owoce kardamonu
800 gr wołowiny (pokrój w paski i włóż do zamrażalnika na 30-40 min i pokrój w bardzo cienkie plastry)
olej z orzeszków ziemnych do smarzenia

Sosy: 2 łyżki sosu rybnego, 2 łyżki ciemnego gęstego sosu sojowego( ja gotowałam zwykły sos sojowy z 3 łyżeczkami cukru) 1 łyżka sosu ostrygowego.

PRZYGOTOWANIE:

Najpierw kroimy mięso na grube kawałki i wkładamy do zamrażalnika na 30-40 min. Następnie wyjmujemy i kroimy na bardzo cienkie plasterki. Jeszcze możemy namoczyć suszone grzybki mun.


Następnie kroimy wszystkie składniki tak żeby dodając mieć już wszystko pod ręką gotowe.


Teraz rozgrzewamy olej na woku i dodajemy mięso, pamiętajmy  aby szybko mieszać, żeby mięso nam się nie spaliło i nie przykleiło do woka! 


Usmażone mięso przekładamy na talerz i odstawiamy. Następnie do oleju po mięsie dolewamy jeszcze trochę świeżego oleju i dodajemy cebulkę oraz szczypiorek. Gdy nam się zeszkli cebulka dodajemy czosnek, trawę cytrynową, imbir, gwizdki anyżu, korę cynamonu oraz owoce kardamonu.




Następnie dodajemy  kiełki fasoli mung, kapustę bok choy i grzybki mun.




Gdy zmięknie nam kapusta wyjmujemy anyż, korę cynamonu i kardamon. Następnie dodajemy mięso, sosy i kolendrę. Wszystko mieszamy i gotujemy jeszcze 10-15 min. 


Gotowe danie wykładamy na talerze posypujemy dymka i podajemy z makaronem vermicelli lub ryżem.




Smacznego :)

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz